W poszukiwaniu ukrytego piękna

 

W orędziu na V. Światowy Dzień Ubogich papież Franciszek w sposób szczególny podkreślił znaczenie kobiet w dzisiejszym świecie, mówiąc „Kobiety, tak często dyskryminowane, trzymane z daleka od miejsc odpowiedzialnych, na kartach Ewangelii są bohaterkami historii objawienia.” Dlatego w ramach obchodów ŚDU, które przeżywamy w Dziele przez cały tydzień, przygotowaliśmy coś specjalnego tylko dla naszych Pań. We wtorek i środę odbywały się warsztaty, w czasie których odkrywałyśmy kobiecość i piękno, które tak często jest zapomniane i schowane pod bagażem trudnych doświadczeń.

Czy chciałybyście Panie, żeby takie warsztaty dla kobiet odbywały się częściej?
Tak, najlepiej raz w tygodniu – odpowiada jedna z pań
No coś ty, nie będziesz przecież co tydzień ścinać włosów – droczy się druga!
Nie chodzi mi o to – dodaje, tylko żeby się tak spotkać, razem, w gronie kobiet…

Ten dialog pomiędzy paniami, na zakończenie dwudniowych warsztatów organizowanych dla kobiet doświadczających bezdomności pod hasłem: „W poszukiwaniu piękna”, jakoś szczególnie utkwił mi w pamięci. Myślę sobie, że w życiu właśnie chodzi o to, żeby się spotkać: z Bogiem, z drugim człowiekiem, ze sobą. Wtedy mogę odkryć w pełni, kim naprawdę jestem. Podczas dwóch dni SPOTKANIA, razem z Paniami poszukiwałyśmy piękna. Tego zewnętrznego, cielesnego, związanego z urodą, makijażem, ubiorem i piękna ukrytego wewnątrz, często za bagażem trudnych doświadczeń. Dziś myślę, że i jedno i drugie było tak samo ważne.

To było niezwykle doświadczenie, móc zobaczyć kobiety, które z poczwarki stawały się motylem, na naszych oczach rozkwitały, gdy cień na powiece delikatnie podkreślał piękne, choć zmęczone oczy, a dobrze skrojony żakiet- figurę. Nowa fryzura, delikatny makijaż czy zmiana garderoby, od razu powodowały, że ton głosu stawał się jakby łagodniejszy, a postawa pełna gracji. Piękno zewnętrzne podkreślało tak naprawdę to, co każda z Pan nosi w środku i czym jest obdarowana: kobiecość, dobro, empatia…

Takie kobiece spotkanie pokazało, że siła jest kobietą, że drzemie w Paniach ogromna wrażliwość, silne pragnienie poszukiwania prawdziwego piękna, przygaszonego przez życie na ulicy, która niejednokrotnie jest nierówną walką o przetrwanie. Walką o siebie.

Natalia Zaklikiewicz, doradca zawodowy w Dziele Pomocy św. Ojca Pio

Artykuł za: dzielopomocy.pl

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska